Lidé a zvyky

Obyvatelé Venezuely jsou velmi přátelští a mají vřelé povahy. Stále nad něčím diskutují, hlasitě se baví a vzájemně se mezi sousedy přátelí. Jsou také velmi vlídní k cizincům, vždy je zajímá, odkud pocházíte, jak se jmenujete a co děláte. Na druhou stranu jsou ale velmi pohodlní a na vše mají čas. Při kasírování v obchodech se vesele baví se zákazníky nebo s dalšími členy personálu, ale velmi rychle se na to dá zvyknout, jelikož jejich tváře jsou stále rozzářené a příjemné.

Venezuelané jsou velmi nábožensky založení. Převažuje zde římsko – katolické vyznání, architektura kostelů se ale výrazně liší od té evropské. Kostely zde nejsou tak velké a většinou hýří barvami. Velká část fasády kostela bývá bílá, ale okna, vstupní dveře a střechy bývají lemovány barevnou omítkou. Okolí kostelů zdobí vzrostlé palmy a malé kapličky.

Dary moře chytají rybáři na malých loďkách nedaleko od břehů
Dary moře chytají rybáři na malých loďkách nedaleko od břehů

Kromě křesťanství se ve Venezuele nachází spousta kmenových náboženství, také takzvaný Kult Marie Lionza. Příslušníci této sekty žijí na severozápadě země. Kult Marie Lionza je přirozenou kombinací křesťanství, afrického voodoo a původní místní víry. Základem tohoto kultu je postava Marie Lionzy, podle legendy buď princezna domorodého kmene, nebo dcera dobyvatele. Tato legenda Marii Lionzu znázorňuje jako nádhernou mladou dívku s korunkou na hlavě a přisuzuje jí nadpřirozené schopnosti. Prý dokázala konat zázraky, vést lidi a dokonce také vládnout přírodě a zvířatům.

S veselostí a temperamentem obyvatel Venezuely jdou ruku v ruce různé festivaly a svátky, které se konají nepřetržitě i několik dní! Vždy je provází hudba, tanec, dobré jídlo a pití. Lidé se baví a většinou několik dní před svátky mohutně nakupují potraviny na své rodinné hody.

Tou nejvýznamnější a nejočekávanější událostí je Velikonoční Karneval. Koná se od pondělí do úterý před Popeleční středou. Je to velmi veselá událost, během které probíhají průvody masek, maškarní karnevaly, hody a diskotéky. Každý region a každá oblast Venezuely si Karneval přizpůsobuje svým vlastním tradicím a zvykům. S největší parádou probíhá tento Karneval ve městě Carúpano.

Svátky jako Vánoce, Velikonoce a svátek Božího těla se váže ke křesťanskému kalendáři, stejně jako u nás.

1. ledna: Nový rok
Týden před Velikonoční nedělí: Zelený čtvrtek, Velký pátek
1. května: Svátek práce
25. prosince: Vánoce

19. dubna: Výroční vyhlášení nezávislosti Venezuely
19. dubna 1830 se Venezuela oddělila od Velké Kolumbie a prohlásila se za rozvíjející se samostatnou republiku.

24. června: Připomínka bitvy u Campo Carabobo
Bitva u Campo Carabobo byl další důležitý moment v historii Venezuely. Tehdy, v roce 1831, se Simón Bolívar za pomocí Britů pokusil přinést nezávislost do dalších států Jižní Ameriky. Bohužel, ve Velké Kolumbii vzniklo pár nepřátelských skupin a jeho boj proti diktatůře byl marný.

5. července: Den nezávislosti
Tento významný den se ve Venezuele slaví s tou největší slávou. 5. července 1811 byla totiž deklarována úplná nezávislost Venezuely.

24. července: Připomínka narození Simóna Bolívara
Simón Bolívar, narozen 24. července 1783 je asi nejobdivovanější osobností Venezuely. Tento syn ze zámožné rodiny plantážníků osvobodil Venezuelu z područí Španělska v roce 1821.

12. října: Připomínka objevení Ameriky
Tento svátek má obyvatelům připomenout, že v roce 1498 byla Kryštofem Kolumbem objevena právě Venezuela. Právě on byl prvním Evropanem, který na půdu Venezuely vkročil.